Roos- ja mugulbegooniad

Igal aastal jaanipäeva eelsel ajal on meie aiand ja kauplus täis imeilusaid roos- ja mugulbegooniaid.

Sorte, mida me kasvatame, on julgelt kokku üle 20. See tähendab, et värvivalikut peaks olema küll igale maitsele – heleroosast punaseni kogu värvigammaga, mis sinna vahele mahub.

Kes on kordki neid tänuväärseid lilli kasvatanud, teeb seda kindlasti uuesti, sest imeilusad pojengi ja roosiõieliste liht- või täidisõitega lilled on väga lihtsad hooldada. Nad taluvad imehästi ka poolvarju ja kuivemat mulda.

ROOSBEGOONIA 

(Begonia × hiemalis)

Kasvab 25- 40 kõrguseks. Õitseb juunist öökülmadeni. Õue viia öökülmaohu möödumisel.

Muld toitaineterikas, vett hästi läbilaskev; päikeseline või poolvarjuline kasvukoht. Hästi külmaõrn, ei kannata liigniseket mulda. Vihmasel jahedal suvel võib kannatada ebajahukaste all (lehed ja õied kattuvad valge kihi või laikudega). Päikese käes võivad rohelised lehed muutuda punakaks. Vajadusel närpida, enamasti isepuhastuv.

Püstised või laiuvad lihakad varred kattuvad juunist kuni külmadeni üleni 2-3 cm valgetes, oranžides, kollastes, roosades või punastes toonides lihtsate või täidetud õitega. Nagu nimigi ütleb, meenutavad õied roosiõisi.

Tihedad kompaktsed puhmad on ilusad peenral, anumates, lillekastides kas üksinda või koos teiste taimedega. Lisaks on ka hea kalmistulill.

Head partnerid on sinilobeeliad, piimalill, sultan-lemmalts.

MUGULBEGOONIA

Begonia Tuberhybrida rühm

Kasvab olenevalt sordist 25- 40 cm kõrguseks, rippuvatel sortidel võrsed kuni 1 m pikkuseks. Õitseb juunist öökülmadeni. Õue istutada öökülmaohu möödumisel, juuni lõpus või juuli algul, vahekaugus 30- 40 cm.

Koduaia anumatesse sobivad rippuvad sordid, kalmistule põõsasjad sordid.
Mugulbegoonia lisaväärtus on suured, kuni 15cm läbimõõduga söödavad pojengiõied. Õied võivad olla kõikides värvitoonides, va sinine.

Muld toitaineterikas, vett hästi läbilaskev; päikeseline või poolvarjuline kasvukoht. Väga varjus venib välja ja õitseb vähe. Anumataimena jälgida, et muld läbi ei kuivaks, siis viskab taim õied maha ja muutub inetuks. Rippuvad sordid ei talu tuulist kasvukohta, õied ja varred saavad kahjustada. Vihmasel ja jahedal suvel võivad õied mädanema minna, varred haigestuda.

Kuna taluvad hästi varju ja kuivust ning õitsevad kogu suve, on nad head kalmistulilled.

Rikkalikes värvitoonides mugulbegoonia sobib nii peenrasse, anumatesse, rõdukasti, varjulembeste taimede juurde ja söögi kaunistamiseks (õied on söödavad).

Head partnerid taimekobinatsioonides on südajas suutera ehk bacopa, lobeelia, sultan-lemmalts, müür-kipslill, värd-kirinõges, kalevikepp.
Rippuvad sordid sobivad kokku väikeseõieliste ripp-pelargoonide, tiiviklillede ja maajalaga.

Väetatakse korrapäraselt täisväetiselahusega.